YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Kablosuz ağları yavaşlatanlar

Kablosuz ağları yavaşlatanlar
22 Mayıs 2011, 01:40
Donanım
0 Yorum
Bu haber 5797 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
 Kablosuz ağınızda bir yavaşlık mı seziyorsunuz? Geniş bant analiz firması Epitiro'nun yaptığı bir araştırmaya göre evde kullanılan WiFi bağlantılarında ortalama olarak yüzde 30 hız kaybı yaşanıyor.

Hız kaybına yol açabilecek durumlar, Router üreticisi Belkin'den ağ birimi yönetmeni Nadan Kalle'in de verdiği bilgilerle şöyle sıralanıyor:

1. Komşunuzun WiFi ağları

Kalle, bugün yaşanan WiFi çakışmasının en büyük nedenlerinden birinin komşularımızın WiFi ağı olduğunu belirtiyor. Sorun, bugünkü birçok WiFi ekipmanının kalabalık 2.4GHz bandında çalışması. Kalle ekliyor: 'Temel olarak üç birbirinin üzerinden gitmeyen kanal mevcut. Bunları çok yoğun olan üç şeritli bir yola benzetiyorum.'

Çözüm: 2.4GHz ve 5GHz'de çalışan çift bantlı bir router satın alın. 2.4GHz eski cihazlar tarafından kullanılmakta, ancak 5GHz Kalle'ye göre 'kimselerin duymadığı neredeyse 11 şeritli bir yol.' Yeni bir router alırken, 802.11n MIMO cihazı olmasına dikkat edin.

2. Elektronik ev cihazları

Mikrodalga fırınınız veya kablosuz telefonunuz WiFi'ınızı etkiliyor olabilir mi? Kablosuz telefonların ve mikrodalgaların bir çoğu 2.4GHz bandını kullanmaktadır. Birçok bebek monitörü 900MHz bandını kullanır ve WiFi ile çakışmaz. Ancak bazı kablosuz monitörler 2.4GHz'de çalışmaktadır ve 802.11g veya tek bantlı 802.11n router'larla çakışabilir.

Çözüm: Kablosuz bebek monitörü satın alırken, 900MHz bandında çalışan bir model almaya dikkat edin. Panasonic KX-TG6545B gibi yeni kablosuz telefon sistemleri de 2.4GHz veya 5.8GHz bantları yerine 1.9GHz bandını kullanıyor.

3. Bluetooth cihazları

Eski Bluetooth cihazları WiFi ağlarıyla çakışabiliyordu ancak bu günler geride kaldı.

Çözüm: Çok eski bir telefonunuz veya Bluetooth cihazınız yoksa, Bluetooth'unuzun WiFi ile çakışma ihtimali düşüktür.

4. İnsanlar

İnsan vücudunun yaşa ve form durumuna göre yüzde 45-75'i sudan oluşmaktadır ve su, WiFi ağlarını etkileyebilmektedir. Nem de WiFi ağlarının hızını etkilemekte ancak ortalama bir kullanıcı bunu hissetmeyecektir.

5. Güvenlik ayarları

Bazı alt uç router'larda yüksek güvenlik ayarları performansı etkileyebilir. Ancak bu güvenliği devre dışı bırakmanız veya azaltmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Ucuz router'larda WEP şifrelemesinden WPA'ya geçmek performansı bir miktar düşürebilir. Ancak üst uç router'larda WPA ve WPA2 şifrelemede hızı düşürmemelidir.

6. Eski firmware

Kalle konu hakkında şunları söylüyor: 'Bir probleminiz olduğunda, iyi bir firmware'e sahip olup olmadığınızı denetleyin. Bazen küçük bug'lar mevcut olabilir ve üretici bunu onarmış olabilir.' YOZGATIN SESi

Bu haber 5797 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Donanım  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Cep telefonu tarih olacak

Cep telefonu tarih olacak Son çeyrek asra damgasını vuran akıllı telefonlar tarih oluyor. Telefonlar artık giyilebilir cihazlara dönüşüyor.

Kullan - at USB bellek

Kullan - at USB bellek USB belleklerin de kullan - at modeli olur mu demeyin. İşte kağıt gibi koparılabilen USB bellekler...

En çok anakartı kim sattı?

En çok anakartı kim sattı? Rekabetin çok yoğun olarak yaşandığı anakart piyasasında 2010 yılının rakamları açıklandı. Geçtiğimiz sene en çok a...

Battaniyede bile çalışan fare

Battaniyede bile çalışan fare Dizüstü bilgisayarların yaygınlaşmasıyla birlikte kullanıcıların masalara olan bağımlılıkları da azalmaya başladı. ...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.