YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Android Telefon kullananlara 5 uyarı!

Android Telefon kullananlara 5 uyarı!
09 Nisan 2012, 02:04
Telefon & PDA
0 Yorum
Bu haber 5230 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
Cep telefonunuza zararlı bulaşmayacağını mı düşünüyorsunuz? Cebiniz bir Android ise yanılıyorsunuz. Android zararlılarının sadece Temmuz-Kasım 2011 tarihleri arasında yüzde 472 arttığı biliniyor. Hacker'lar tüm güçleriyle Android cihazlarına saldırıyorlar. Bu saldırılardan kendinizi korumak için ise bazı konularda bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İşte tanımanız gereken 5 tehdit ve bunları yenmenin yolları.

1. SMS trojan'ları: Araştırmalara göre bugün ortada dolaşan Android zararlılarının yarısına yakını, arka planda sizin haberiniz olmadan yüksek ücretli numaralara mesaj gönderen SMS trojan'ları. Bu ise telefon faturanızda bol sıfırlı bir rakam görmenize neden olabilir.

SMS trojan'larından sakınmanın en iyi yolu, onları hiç yüklememiş olmak. Bunun için tüm Android tehditleriyle başa çıkabilen bir güvenlik uygulaması kullandığınızdan emin olun, şüpheli uygulamaları ve inanması güç şeyler vaadeden uygulamaları yüklemeyin.

2. Carrier IQ: 2011'in sonlarında bir araştırmacı tarafından keşfedilen kod, milyonlarca cebin kullanıcıların konumunu ve bastığı tuşları günlüğe kaydederek gönderiyordu. Operatörlerin bilgisi dahilinde yerleştirilen bu kodu devre dışı bırakmanın da bir yolu yoktu. Carrier IQ'ya sahip olup olmadığınızı bu uygulama ile denetleyebilirsiniz.

3. Ön yüklü uygulamalar: Telefonunuz, normalde Android ile gelmeyen, üreticiniz veya servis sağlayıcınız tarafından yerleştiren bazı uygulamalarla geliyor olabilir. Araştırmacılar, geçtiğimiz Aralık ayında bu uygulamaların bazılarının önemli açıklar içerebildiklerini tespit ettiler. Bu açıklar, cebinizi formatlayabiliyor, özel bilgilerin çalınmasına ve hatta telefonunuzun dinlenmesine bile yol açabiliyorlar. Daha kötüsü ise bu uygulamaların bazılarını kaldırmak mümkün olmuyor.

Ancak Android 4.0 kullanıyorsanız, Ayarlar > Cihaz > Uygulamalar > Hepsi yolunu izleyerek, dilediğiniz uygulamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

4. Sahte Google Play mağazaları: Google'ın Android Market'in adını Google Play'e çevirmesinin ve bazı hizmetleri Play altında toplamasının ardından siber suçlular, sahte Google Play domain'leri oluşturmaya başladılar. Bu tür sahtekarlıklardan korunmak için dikkatli olmanız ve Google Play uygulamasını kendiniz kurmamanız gerekiyor. Cihazınız, Android Market'i kendisi güncelleyecektir ve Android Play'i indirmenize gerek kalmayacaktır.

5. Android/FakeToken.A: Bankanızdan gelen bir SMS, hesabınızın ele geçtiğini ve içerisindeki bağlantıya tıklayarak parolanızı değiştirmenizi istiyor. Bağlantıya tıkladığınızda gerçekçi bir site açılıyor ve bu sayfada bankanızın logosu bile var.

Bu tür saldırılardan korunmak için, ne kadar gerçekçi görünürse görünsün, e-posta veya SMS'lerin içinde yer alan bağlantıları hiçbir zaman açmayın. Banka bilgilerinizle oturum açacağınız zaman, adresi her zaman elle girin. YOZGATIN SESi

Bu haber 5230 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

Telefon & PDA  KATEGORİSİNDEN HABERLER

WhatsApp'ta tarihe göre mesaj bulma

WhatsApp'ta tarihe göre mesaj bulma WhatsApp, belirli bir tarihteki konuşmaların daha kolay ulaşmalarını sağlayan yeni bir özelliği kullanıcılarına sun...

Essential Phone sadece...

Essential Phone sadece... Android'in kurucusu olarak bilinen Andy Rubin'in yaklaşık 3 ay önce tanıttığı akıllı telefon Essential Phon...

iPhone 5S'in ABD Fiyatı 649 dolar Türkiye fiyatı ise...

iPhone 5S'in ABD Fiyatı 649 dolar Türkiye fiyatı ise... Türkiye satış fiyatı şoke etti! Apple'ın geçtiğimiz haftalarda tanıttığı yeni telefonu iPhone 5S'in Türkiy...

SIM kart kililitleri kalkıyor!

SIM kart kililitleri kalkıyor! Cep telefonlarına işletmeciler tarafından yüklenen ancak başka operatörlerin, SIM kartlarıyla kullanılmasını engell...

İlk İslami akıllı telefon!

İlk İslami akıllı telefon! Müslüman bir akademisyen ve din bilimcisi Dr. Zakir Naik, dünyanın ilk İslami telefonunu sunmaya hazırlanıyor.

Türkiye'deki büyüme oranı dünyanın üstünde!

Türkiye'deki büyüme oranı dünyanın üstünde! Araştırma şirketi GFK'nın verilerine göre Türkiye'deki akıllı telefon satışlarındaki artış yüzde 88 oldu.

'Cep'teki o ses tarih oluyor!

'Cep'teki o ses tarih oluyor! GSM sektöründe 5 yılda taşınan 56 milyon numaranın ardından yaşanan 'bip sesi' tartışmasına, Bilgi Teknoloj...

Cep telefonu bir evi küle çevirdi!

Cep telefonu bir evi küle çevirdi! Teknoloji dünyası bugüne kadar çeşitli markalara ait akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yanmasına, hatta patl...

Akıllı telefon savaşları kızışıyor!

Akıllı telefon savaşları kızışıyor! Oldukça karlı akıllı telefon pazarına yeni bir yarışmacı katıldı: Samsung'un Galaxy S3.
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.