YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Bu 8 aptalca şeyi yapmayın!

Bu 8 aptalca şeyi yapmayın!
03 Şubat 2012, 02:07
iNTERNET DÜNYASI
0 Yorum
Bu haber 5968 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
İnternet hepimizin faydalandığı oldukça eğlenceli bir mekan. Ancak bazen küçük bir hatamız, başımızın çok ağrımasına neden olabiliyor. Şifremiz için "şifre" veya "süpermen" kullanmak, "bedava" olduğunu iddia eden uygulamayı yüklemek ve kontrolü elimizden kaçırmak gibi. İşte internette yaptığımız en aptalca şeyler ve bazı ipuçları.

1. Kişisel verilerimizi değersiz sanmak: Google ve Facebook gibi şirketler, kişisel bilgilerimizi toplayarak aslında tam olarak "bedava" olmayan bir hizmet sağlıyorlar. Şirketlerin amacı aslında o kadar da kötü değil zira size ilgileneceğiniz reklamları göstermek istiyorlar. Ancak bu, ilgisiz zamanlarda utanç verici reklamlara maruz kalmak gibi durumlarla karşılaşmanıza yol açabilir.

Bu durumda tarayıcınızdaki "beni izleme" ayarlarını gerektiği şekilde ayarlamanız, Facebook'un gizlilik ayarlarını uygulamaların kişisel verilerinize erişmesine izin vermeyecek şekilde düzenlemeniz yardımcı olacaktır.

2. Güvensiz bağlantı üzerinden hassas bilgiler göndermek: Herkese açık bir Wi-Fi bağlantısı kullanırken, HTTPS olmayan bağlantılarınızı herhangi bir kişi izleyebilir.

3. "Troll"leri beslemek: Tartışma platformlarında nefret içerikli mesajlar gönderen "troll"lerin amacının size saldırmak olmadığını, bunu ortalığı kızıştırmak için yaptıklarını unutmayın. Bu kişiler eğer başkalarına zarar veriyorsa, yapabileceğiniz en doğru iş, site yöneticilerine başvurmaktır. Birçok web sitesinde gönderileri site yöntecisine bildirmeye yönelik bir işlev bulunuyor.

Eğer "troll" tuzağına düşerseniz, sakin ve olumlu bir şekilde cevap vermek yerinde olacaktır. Karşı görüşü kabul etmeniz, muhtemelen "kötü" kişinin işine gelmeyecektir. Ancak sizinle aynı görüşe sahip biriyle tartışmak, biraz daha zor olabilir.

4. Kişisel bilgileri web tarayıcınızda bırakmak: İnternette oldukça uzun zaman geçirdiğimiz için, tarayıcımız utanç verici bazı bilgiler için iyi bir kaynak halini alabiliyor. Herhangi bir kişinin web tarayıcınızı açarak hakkınızda birçok şey öğrenmesi oldukça kolay.

Tarayıcı etkinliğinizi gizli hale getirmek uğraşlı ve kullanışsız olabilir, ancak yapabileceğiniz birkaç şey var. Öncelikle bilgisayarınızı bırakırken onu bir parola ile kilitleyebilirsiniz. Bilgisayarınızı kullanmak isteyen kişiler için Guest (Misafir) hesabını etkinleştirebilirsiniz.

5. Çevrimiçi verileri yedeklememek: Web hizmetleri, herhangi bir zamanda çevrimdışı hale gelebiliyor (örnek: Megaupload). Fotoğraf ve video gibi verilerinizi sabit diskinizde yedekleyebilirsiniz. Örneğin Facebook, tüm verilerinizi indirmenize izin veriyor (Hesap ayarlarından). InSync ile Google Docs'unuzu yedekleyebilir Backupify ile Google Apps, Twitter, Facebook ve fazlasını yedekleyebilirsiniz.

6. Yazdıklarımızın anonim olduğunu düşünmek: İnternette anonim olmanın imkansızlığından bahsetmiyoruz. Ancak örneğin kullandığınız bir takma isim varsa ve bu isimle sıkça yazıyorsanız, Google'da bir arama yaparak kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi elde etmek mümkün olabilir. Bir blog'a veya herhangi bir yere yorum yaparken Facebook'a oturum açmış olmanız, kim olduğunuzu ortaya çıkarabilir.

7. Hiç değiştirmediğiniz, güvensiz bir parola kullanıyorsunuz: Birçoğumuz, karmaşık bir parola kullanmaya üşeniyoruz. Ancak bu, en azından hassas olan hesaplarımız için oldukça önemli.

8. Bulunduğumuz yeri bildirmek: Foursquare, Gowalla ve Facebook gibi sitelerde konumumuzu tüm dünyayla paylaşmadığınıza dikkat etmelisiniz. Aksi halde farkında olmadan hırsızları evinize davet ediyor olabilirsiniz. YOZGATIN SESi

Bu haber 5968 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

iNTERNET DÜNYASI  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sosyal medyada kırmızı alarm!

Sosyal medyada kırmızı alarm! Facebook'ta p0rnografi, fuhuş çeteleri ve sapıklara dikkat!

Facebook ve Twitter den Türkiyeye Red..

Facebook ve Twitter den Türkiyeye Red.. 1 milyardan fazla aktif kullanıcı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook, Türk hükümetinin talep ettiği bilgilerin yü...

Türkiyede internet kullanımı 9 yaşında başlıyor!

Türkiyede internet kullanımı 9 yaşında başlıyor! Türkiye'de bilgisayar kullanımı ortalama 8, internet kullanımı 9 yaşında başlıyor. Cep telefonu kullanımına ort...

Twitter spamdan korunma rehberi!

Twitter spamdan korunma rehberi! Önce Twitter'da binlerce takipçi ortadan kayboldu, sonra bazı hesaplar birden askıya alındı. Bunun üzerine '...

Facebook ta Dil sorunu kalmayacak!

Facebook ta Dil sorunu kalmayacak! Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, yabancı dil sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Google'da en çok ne aradık!

Google'da en çok ne aradık! Türkiye'deki internet kullanıcıları son 7 ayda arama motoru Google'da bakın en çok neleri aradı.

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor!

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor! Sosyal paylaşım sitelerinden başkalarının hayatlarını takip edenlerin bunalıma girdikleri belirlendi. Gençlerin, Fa...

Twitter özür diledi!

Twitter özür diledi! Özellikle İngiltere'de giderek daha fazla kullanıcının Twitter'da maruz kaldıkları tehdit ve tacizlerden şi...

İnternet "eşi dostu" geçti!

İnternet Türkiye'de 2007'de yüzde 41,8 ile en çok kullanılan bilgiye erişim kaynağı olan "eş dost"un yerini 2012'...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.