YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

''Online şikayet'' uygulaması başlıyor!

''Online şikayet'' uygulaması başlıyor!
30 Ocak 2012, 00:19
iNTERNET DÜNYASI
0 Yorum
Bu haber 5964 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, işletmeciler tarafından sunulan sabit ve mobil telefon ile internet hizmetlerine ilişkin tüketici şikayetlerinin bundan sonra online sistemle çözüleceğini bildirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), vatandaşların sabit ve mobil telefon ile internet hizmetlerine ilişkin şikayet başvurularını daha etkili bir şekilde takip edebilmeleri ve söz konusu başvuruların kısa sürede sonuçlandırılabilmesi amacıyla uygulamaya koyacağı internet üzerinden online şikayet uygulaması yarın başlıyor.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, BTK bünyesinde kurulacak ve işletilecek Online Şikayet Bildirim Sistemi ile tüketicilerin şikayetlerini internet üzerinden online olarak ulaştırabileceklerini belirtti.

Sabit ve mobil telefon ile internet hizmetlerine ilişkin şikayet başvurularının daha etkili bir şekilde takip edilebilmesi ve söz konusu başvuruların kısa sürede sonuçlandırılabilmesi amacıyla online şikayet uygulamasını başlatacaklarını ifade eden Yıldırım, bir süredir test çalışmaları devam eden Online Şikayet Bildirim Sistemi ile internet üzerinden yapılacak şikayet başvurularının, 1 iş günü içinde ilgili işletmeciye iletilmesi ve başvuruların işletmeci tarafından kısa sürede sonuçlandırılmasının sağlanacağını belirtti.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Şikayetlerin iletilebilmesi ve başvurularla ilgili işlemlerin takip edilebilmesi için öncelikle ''tuketici.btk.gov.tr'' internet adresine girilerek sisteme üye olunması gerektiğini ifade eden Yıldırım, üyelik işlemini gerçekleştiren ve sisteme giriş yapanların şikayet başvurularını bu şekilde iletebileceklerini kaydetti.

Bu şekilde yapılan şikayet başvurularının BTK'nın ilgili birimleri tarafından incelenerek 1 iş günü içinde ilgili işletmeciye iletileceğini ve yapılan işlemler hakkında bilgi isteneceğini belirten Yıldırım, ''Vatandaşlar, başvuru sonucunu ve aşamalarını aynı siteden takip edebilecek. İşletmeci cevapları doğrultusunda Kurum düzenlemelerine aykırı veya yaygın tüketici mağduriyetine neden olan hususların tespit edilmesi halinde konu incelenecek ve hızlı bir şekilde sorunun çözümü sağlanacak'' dedi.

Bakan Yıldırım, teknolojideki gelişmelerle birlikte telefon ve internet gibi iletişim araçlarının vazgeçilmez olduğunu belirterek, tüketicilerin bu imkanlardan en iyi şekilde yararlanması için şimdiye kadar önemli çalışmalar yaptıklarını ve yeni projelerle bu çabalarını sürdürdüklerini söyledi.

Tüketicilerin aldıkları hizmetlerden memnun kalmasının tüketiciler kadar bu sektörde hizmet veren işletmeler açısından da önem taşıdığını vurgulayan Yıldırım, ''Online Şikayet Bildirim Sistemi, tüketicilerin yaşadıkları sorunların hızlı bir şekilde çözülmesine katkı yapacağı gibi işletmecilere de bu sorunları kısa sürede çözerek müşteri memnuniyetini artırma imkanı tanıyacaktır'' diye konuştu.

"SANAL DÜNYA YALAN DÜNYA OLMAMALI"
İnternetin, hayatın her alanını kapsamaya başladığını ancak, insan hayatını kolaylaştıracağı yerde, zorlaştırmamasının önemli olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şunları kaydetti:

''Sanal dünya, yalan dünya olmamalı. Bir taraftan yasal altyapısı oluşturulmalı. Öte yandan, her türlü art niyetli girişimlere karşı gerekli koruma önlemleri alınmalı. Bizler de vatandaşlarımızın mağdur olmaması için, sektördeki gelişmeleri takip edip, yapılması gereken bir şey olursa onu hızla yapmaya gayret gösteriyoruz.

Bir süredir test çalışmaları devam eden Online Şikayet Bildirim Sistemi, yarın tüketicilere hizmet vermeye başlayacak.'' YOZGATIN SESi

Bu haber 5964 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

iNTERNET DÜNYASI  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Sosyal medyada kırmızı alarm!

Sosyal medyada kırmızı alarm! Facebook'ta p0rnografi, fuhuş çeteleri ve sapıklara dikkat!

Facebook ve Twitter den Türkiyeye Red..

Facebook ve Twitter den Türkiyeye Red.. 1 milyardan fazla aktif kullanıcı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook, Türk hükümetinin talep ettiği bilgilerin yü...

Türkiyede internet kullanımı 9 yaşında başlıyor!

Türkiyede internet kullanımı 9 yaşında başlıyor! Türkiye'de bilgisayar kullanımı ortalama 8, internet kullanımı 9 yaşında başlıyor. Cep telefonu kullanımına ort...

Twitter spamdan korunma rehberi!

Twitter spamdan korunma rehberi! Önce Twitter'da binlerce takipçi ortadan kayboldu, sonra bazı hesaplar birden askıya alındı. Bunun üzerine '...

Facebook ta Dil sorunu kalmayacak!

Facebook ta Dil sorunu kalmayacak! Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, yabancı dil sorununu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

Google'da en çok ne aradık!

Google'da en çok ne aradık! Türkiye'deki internet kullanıcıları son 7 ayda arama motoru Google'da bakın en çok neleri aradı.

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor!

Sosyal medya gençleri kimlik krizine sokuyor! Sosyal paylaşım sitelerinden başkalarının hayatlarını takip edenlerin bunalıma girdikleri belirlendi. Gençlerin, Fa...

Twitter özür diledi!

Twitter özür diledi! Özellikle İngiltere'de giderek daha fazla kullanıcının Twitter'da maruz kaldıkları tehdit ve tacizlerden şi...

İnternet "eşi dostu" geçti!

İnternet Türkiye'de 2007'de yüzde 41,8 ile en çok kullanılan bilgiye erişim kaynağı olan "eş dost"un yerini 2012'...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.