YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Türkiye de bir ilk! Hidrojenli Taksi.

Türkiye de bir ilk! Hidrojenli Taksi.
12 Aralık 2011, 01:06
ARABALAR
0 Yorum
Bu haber 5176 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
Türkiye'nin hidrojenle çalışan ilk ticari aracı Kayseri'de geliştirildi. Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi tarafından üretilen aracın test sürüşünü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

Teknolojideki gelişmelere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Başarının adresi bu sefer Kayseri oldu.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, hidrojen yakıtıyla çalışan yerli ticari araç geliştirerek bir ilke imza attı.

Araçla ilgili bilgi veren Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nafiz Kahraman, "Projeye 2010 tarihinde başladık. Yaklaşık başlandıktan sonra 20 aylık bir süre geçti. Deneylere tabi tuttuk. Güç, verim, emisyon özgür yakıt sarfiyatı gibi bu deneyler sonucunda da olumlu sonuçlar aldığımızı görünce araçlar üzerinde denemeye karar verdik" dedi.

Türk Mühendisler tarafından geliştirilen araba yüzde yüz hidrojenle çalışıyor. Araç, benzine göre 3 kat daha tasarruflu.

Test Sürüşü Yıldız'dan

Aracın ilk test sürüşünü, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptı.

Yıldız, "Bütün emeği geçen arkadaşlarımızı, Erciyes Üniversitemizi, Uludağ ve Kocaeli Üniversitelerimizi tebrik ediyorum. Gayette güzel bir sürüş vardı. Eksozundan su buharı çıkıyor" dedi.

Çevre Dostu

Çevre dostu aracın, hava kirliliğinin önlenmesinde önemli rol oynaması bekleniyor.

Yozgat taksi, yozgat ticari, yozgat araba, yozgat galerileri, yozgat galeri

YOZGATIN SESi

Bu haber 5176 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

ARABALAR  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Hem karada hem suda giden araba!!! Watercar

Hem karada hem suda giden araba!!!   Watercar 1999 yılında ABD'deki Water Car firması tarafından geliştirilmeye başlanan hem kara hem de suda giden aracın en...

Hidrojen yakıt pili çalışan otomobil

Hidrojen yakıt pili çalışan otomobil Hitit Üniversitesi öğrencisi 7 mühendis adayı, hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil yaptı.

2012 yılının en pahalı otomobilleri! (Resimli)

2012 yılının en pahalı otomobilleri! (Resimli) Para mutluluğu satın alamaz, ancak bu otomobilleri kullanmak her insanı mutlu eder.

Araba Değil Cep Telefonu

Araba Değil Cep Telefonu Toyotanın bu yeni konsepti aslında bir otomobil ama ona tekerlekli cep demek daha doğru olabilir.

Az yakan dizel Porsche Türkiyede

Az yakan dizel Porsche Türkiyede Porsche firmasının yakıttan ve vergiden tasarruf etmek isteyen zengin kesim için ürettiği Panamera dizel modeli müş...

Chevrolet Aveo da satışa çıktı

Chevrolet Aveo da satışa çıktı Sedan pazarı olan Türkiye'de Chevrolet Aveo da yenilenen tasarımıyla satışa sunuldu.

Türkiye nin ilk sürücüsüz aracı

Türkiye nin ilk sürücüsüz aracı Okan Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki UTAS (Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sis...

İkinci el lüks araçları sıfır diye sattılar

İkinci el lüks araçları  sıfır diye sattılar Almanya, Hollanda ve Belçika dan toplanan lüks araçların sıfır km gibi Türkiye ye sokulduğu ortaya çıktı. 200 mil...

Bu araba sizi asla rahat bırakmayacak!

Bu araba sizi asla rahat bırakmayacak! Bir arabalar eksikti... Ceplerin kullanıcı konum ve verilerini paylaşmasına alıştık ama bu olay "bu kadarı fazla...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.