YOZGAT HABERLERİ SAĞLIK GÜVENLiK iNTERNET TEKNOLOJi Foto Galeri Video Galeri
Yaşam Laboratuar Eleman ilanıYozgatlı Esnaf ve işadamları Derneği

Bu araba sizi asla rahat bırakmayacak!

Bu araba sizi asla rahat bırakmayacak!
21 Haziran 2011, 08:40
ARABALAR
0 Yorum
Bu haber 3684 defa okunmuştur.
Facebook   
YOZGATLI
Tamamen elektrikle çalışması ve her şarj edilişinde 160 km gibi yüksek mesafelerde yol alabilmesi, Nissan'ın son dönemlerde piyasaya sürdüğü Nissan Leaf isimli aracı şimdiden mükemmel araçlar listesine eklemeye yetiyor.

Nisssan Leaf pek tabi bütün bunlarla kalmıyor ve Nissan Carwings system denen, Nissan marka bütün yeni üretim araçların bağlı olduğu bir network'e de dahil olarak karşımıza çıkıyor. Tek bir sunucu altında toplanan veriler sayesinde Nissan kullanıcıları, belki direk olarak birbirleriyle iletişim haline geçemiyorlar ama genel hatlarıyla diğer araçların nasıl çalıştığına ve ne gibi enerji tüketim oranlarına sahip olduklarına dair birçok bilgi elde edebiliyorlar.

Tam bu noktadaysa her şey karışmaya başlıyor. Karışıklıksa Seattle eyaletinde ikamet eden Casey Halverson isimli şahıs sayesinde başladı. Halverson yaptığı açıklamasında; "The Leaf Carwing sistemi GSM bazlı çalışan ve kullanıcının isteğine göre Nissan ile bağlantı kuran bir sistem. Kullanıcı kurduğu bağlantı sayesinde; en yakın ve yeni açılmış şarj merkezlerini, diğer kullanıcıların sürücü sıralamalarını ve hatta RSS feed'lerini bile görebiliyor." dedi.

Ve asıl sorun burada başlıyor...

Fakat Halverson yeni oyuncağıyla biraz daha oynadıktan sonra bulunduğu enlem ve boylamın Nissan'nın ana sunucusuna aktarıldığı fark etti. Hatta konu hakkında biraz daha araştırma yaptıktan sonra bütün kişisel bilgilerinin de kendi rızası olmadan bu sunucuda paylaşıldığına şahit olan Halverson; "Bilgilerim herhangi bir RSS sağlayıcısı olan üçüncü parti kullanıcı tarafından görülebiliyor. CNN, Fox News, Hava durumu kanalları... Hiç fark etmez."

Halverson araştırmasını tamamladığında; aracının hızının, gideceği istikametin, bulunduğu coğrafik koordinatların net bir şekilde Nissan sunucusunda paylaşıldığına emin oldu. Halverson; "Bu veri paylaşımını durdurmanın bir yolu yok. Ne Nissan ne de Carwings sizi bu tarzda bir paylaşım yapılacağına dair uyarmıyor." diyerek üçüncü parti kullanıcılar tarafından açık hedef olunduğuna ve bunun için izin dahi alınmadığına isyan etti.

Web sitesi şimdilik kendisine aktarılan verileri kötüye kullanmıyor olsa da bu durum yakın zaman da ülke içindeki koruma ve araştırma konularını mükemmelleştirmek adına hükümet ya da kanunlar tarafından kullanılabilir.


veteknoloji
YOZGATIN SESi

Bu haber 3684 defa okunmuştur.

Facebook  Twitter  Google  StubmleUpon 

ARABALAR  KATEGORİSİNDEN HABERLER

Hem karada hem suda giden araba!!! Watercar

Hem karada hem suda giden araba!!!   Watercar 1999 yılında ABD'deki Water Car firması tarafından geliştirilmeye başlanan hem kara hem de suda giden aracın en...

Hidrojen yakıt pili çalışan otomobil

Hidrojen yakıt pili çalışan otomobil Hitit Üniversitesi öğrencisi 7 mühendis adayı, hidrojen yakıt pili sistemiyle çalışan otomobil yaptı.

2012 yılının en pahalı otomobilleri! (Resimli)

2012 yılının en pahalı otomobilleri! (Resimli) Para mutluluğu satın alamaz, ancak bu otomobilleri kullanmak her insanı mutlu eder.

Türkiye de bir ilk! Hidrojenli Taksi.

Türkiye de bir ilk! Hidrojenli Taksi. Türkiye nin hidrojenle çalışan ilk ticari aracı Kayseri de geliştirildi. Aracın test sürüşünü Enerji Bakanı Taner ...

Araba Değil Cep Telefonu

Araba Değil Cep Telefonu Toyotanın bu yeni konsepti aslında bir otomobil ama ona tekerlekli cep demek daha doğru olabilir.

Az yakan dizel Porsche Türkiyede

Az yakan dizel Porsche Türkiyede Porsche firmasının yakıttan ve vergiden tasarruf etmek isteyen zengin kesim için ürettiği Panamera dizel modeli müş...

Chevrolet Aveo da satışa çıktı

Chevrolet Aveo da satışa çıktı Sedan pazarı olan Türkiye'de Chevrolet Aveo da yenilenen tasarımıyla satışa sunuldu.

Türkiye nin ilk sürücüsüz aracı

Türkiye nin ilk sürücüsüz aracı Okan Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki UTAS (Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sis...

İkinci el lüks araçları sıfır diye sattılar

İkinci el lüks araçları  sıfır diye sattılar Almanya, Hollanda ve Belçika dan toplanan lüks araçların sıfır km gibi Türkiye ye sokulduğu ortaya çıktı. 200 mil...
  •  
  •  
  •  

  • Bugün haber eklenmedi.

  • Son 7 gün haber eklenmedi.

  • Bu ay haber eklenmedi.